Národní kolo Zlaté udice 2023

Ve dnech 16. až 18 června proběhlo letošní Národní kolo Zlaté udice, které v letošním roce uspořádal Středočeský územní svaz ve spolupráci s MO Mladá Boleslav a dalšími partnery soutěže.

Zlatá udice je tradiční všestranostní rybářská soutěž pro děti a mládež pořádaná od roku 1974. Soutěžní disciplíny jsou rozděleny do tří základních okruhů. Prvním disciplínou jsou rybářské znalosti, které se skládají z testu rybářských znalostí, poznávání ryb, rostlin a živočichů. Druhou disciplínou je lov ryb plavanou, která se skládá z dvou dvouhodinových hodin. Třetí disciplínou je rybolovná technika, při které se prověří nahazování na terče kapkou i muškou, součástí je rovněž nahazování do dálky opět kapkou i muškou pomocí muškařského prutu. Každý územní rybářský svaz reprezentovalo šest dětí vybraných z předešlých, místních, okresních a krajských kol. I v letošním roce byla úroveň připravenosti dětí na opravdu vysoké úrovni ve všech disciplínách by někteří jen těžko našli rovnocenného soupeře z dospělých rybářů.

Nejcennější trofej za vítězství družstev si odvezl Moravský rybářský svaz, následovaný ÚS pro Moravu a Slezsko a Východočeským svazem. První dva týmy nás budou reprezentovat na obdobné mezinárodní soutěži Zlatý Blyskáč na Slovensku. V kategorii žáků první místo vyrovnaným výkonem vybojovala Nikola Dreslerová (ÚS pro Moravu a Slezsko), před druhým Matějem Kunčarem a Janem Čermákem (oba MRS). Kategorii žákyň vyhrála Martina Hurníková (ÚS Praha) před Annou Janečkovou (Východočeský ÚS) a Lucií Sobkovou (Jihočeský ÚS). Pohár za vítězství v kategorii juniorů si odvezl Robert Traj (MRS), druhé místo obsadil Jakub Krutina (Západočeský ÚS), místo třetí Dominik Dresler (ÚS pro Moravu a Slezsko). Pochvalu ovšem zaslouží všichni závodníci, kteří k přípravě a závodu přistoupili opravdu poctivě a možná i díky podobné soutěže z nich vyrostou naši více než rovnocenní následovníci. Ocenit a podpořit závodníky dorazil předseda odboru mládeže Rady ČRS pan Jiří Marek, předseda MO ČRS Mladá Boleslav pan Jan Bačina, předseda Středočeského územního svazu pan Dušan Hýbner a v neposlední řadě předseda ČRS pan Dr. Karel Mach, který soutěž sledoval celý víkend.

Poděkování za uspořádání patří díky týmu pořadatelů v čele s ředitelem soutěže panem Janem Linhartem, Středočeskému územnímu svazu, Radě ČRS, MO ČRS Mladá Boleslav, DDM Mladá Boleslav, Botanický ústav AV ČR, společnosti Mikbaits – Michal Kučera, Rybářské potřeby Křepelková, 8. ZŠ Mladá Boleslav, Statutárnímu městu Mladá Boleslav.

Oto Hlaváč